Silonové punčocháče

Silonové punčocháče

  • 19. 3. 2021

Podívejte se kolem sebe na nožky dam po celém světě a…. uvidíte „silonky“! Umělé vlákno (polyamid) nahradilo do té doby používané luxusní hedvábí, ze kterého se dámské punčošky tkaly. První umělé vlákno se ale jmenovalo Nylon a bylo vyvinuto firmou DuPont v roce 1935. Prvních 5 milionů nylonových punčoch bylo v květnu 1940 během několika hodin rozprodáno.

V Československu se o vynález „silonek“ postaral Otto Wichterle, jeden z největších českých vynálezců minulého století. Objev silonu patřil mezi jeho první velké objevy. Na způsob výroby syntetických vláken přišel Wichterle v roce 1940, když pracoval v dílnách impéria Baťa. Pokusy prováděli jen na malém zařízení, aby vynález silonu nepadl do rukou nacistů. Nový materiál se měl původně jmenovat winop – podle tří spolupracovníků: Wichterle, Novotný, Procházka – ale nakonec byl zvolen název silon, podobně znějící jako jeho předchůdce nylon. 

Po vypracování technologického postupu výroby, který byl reálný a ekonomický se u Bati dohodli, že se k objevu vrátí až po válce. To se ale zase moci nad firmou chopili komunisté, kteří o služby vynalézavého vědce neměli zájem. S výrobou silonu se tak začalo až v roce 1950 v Plané nad Lužnicí. Ze závodu Elite ve Varnsdofu pak Československo několik desetiletí zásobovalo silonkami celý bývalý komunistický blok.

Pokud máte nápad, o jakém přínosu vědy či vynálezu bychomna našich stránkáchměli napsat, dejte nám vědět na info@srdceceska.cz

Sdílejte tento článek